10 клас Фізика Урок 48

Тема. Розв'язування задач.

Хід уроку
І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вчимося розв'язувати задачі

Особливості розв’язування задач статики 
Під час розв’язування задач статики треба враховувати, що тіла розглядаються в стані рівноваги, тобто за відсутності механічного руху. Методами статики можуть розглядатися умови рівноваги сил і в рухомих системах відліку. 

Якщо тіло не обертається, а може рухатися тільки поступально і при цьому знаходиться в рівновазі, то рекомендується така послідовність розв’язування задач. 
1. Виконати малюнок, вказавши на ньому всі сили, що діють на тіло або матеріальну точку. Вектори сил на малюнку бажано виконувати з дотриманням масштабу. 
2. Обрати систему відліку. Напрями осей координат обрати так, щоб було зручно визначати проекції сил, що діють на тіло. 
3. Записати рівняння рівноваги. Якщо сил не більше трьох, то зручно побудувати трикутник сил і, використовуючи теорему Піфагора, синусів або косинусів та інші властивості трикутника, знайти невідому величину. 

Якщо тіло має вісь обертання, треба: 
1. Виконати малюнок, вказавши на ньому сили, і позначити лінії дії сил. 
2. Скласти рівняння моментів сил. Якщо вісь обертання за умовою задачі не задано, треба вибрати таку точку тіла, яку можна при розгляді умови рівноваги вважати нерухомою. Через цю точку провести вісь, відносно якої визначити обертальні моменти з урахуванням їх знаків. 
3. Записати рівняння моментів сил (умову рівноваги тіла). 
4. Розв’язати складену систему відносно невідомої величини.

Задача 1. Дошка масою 10 кг підперта на відстані ¼ її довжини. Яку силу перпендикулярно до дошки потрібно прикласти до її короткого кінця, щоб утримати дошку в рівновазі?
Задача 2. Горизонтальний стержень завдовжки 1 м двома кінцями лежить на опорах. До стержня на відстані 40 см від одного з його кінців підвішений вантаж. Визначте сили тиску стержня на опори, якщо маса стержня дорівнює 2 кг, а маса вантажу - 5 кг.

 

V. Підсумок уроку

Домашнє завдання.
Повторити §14

До важеля підвішено три тягарці. Чому дорівнює маса другого тягарця, якщо маси першого та третього становлять відповідно 4 кг і 1 кг? Важіль перебуває в рівновазі. Вагою важеля знехтуйте.